G Suite dla Szkół i Uczelni - pakiet bezpłatnych narzędzi umożliwiających efektywną pracę zdalną pomiędzy nauczycielami i uczniami w skład którego wchodzi:
- Hangouts Meet - narzędzie pozwalające prowadzić interaktywne zajęcia online przy pomocy wideokonferencji
- Classroom - narzędzie umożliwiające tworzenie wirtualnych klas, a także pozwalające zdalnie przydzielać zadania uczniom, tworzyć testy, przesyłać komentarze, oceniać prace, zarządzać wszystkimi zajęciami i pracą uczniów w jednym miejscu.
- Kalendarz - narzędzie pomocne w tworzeniu planu zajęć dla swoich uczniów.
- Zestaw filmów instruktażowych pomocnych w procesie rejestracji i poznawania narzędzi wchodzących w skład G Suite dla szkół i uczelni
- Pierwsze kroki z G Suite dla Szkół i Uczelni
Inne narzędzie (poza pakietem G Suite dla Szkół i Uczelni):
- YouTube transmisja na żywo - łatwy sposób na przeprowadzenie transmisji lekcji lub wykładów w czasie rzeczywistym. Narzędzie umożliwia interakcję z uczniami za pośrednictwem czatu na żywo, jest dostępne praktycznie natychmiast i nie wymaga uzyskania specjalnego dostępu. Może być stosowane jako tymczasowe rozwiązanie, do momentu uzyskania przez szkołę dostępu do pakietu G-Suite. Aby przeprowadzić transmisję należy najpierw utworzyć konto w YouTube. Więcej informacji o transmitowaniu wydarzeń na żywo w YouTube znajduje się w poradniku.
Materiały edukacyjne od Google, dzięki którym uczniowie mogą pogłębiać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu:
- Asy Internetu - program prowadzony wspólnie przez Google i Fundację Szkoła z Klasą, dzięki któremu dzieci poznają podstawy bezpieczeństwa w sieci i udziału w społeczności internetowej. Program oferuje materiały, które można wykorzystać w edukacji domowej: grę Interlandia dla uczniów, poradnik dla całej rodziny oraz webinary dla rodziców i nauczycieli.
- Google Arts & Culture - umożliwia wirtualne zwiedzanie najsłynniejszych muzeów na świecie, oglądanie dzieł sztuki z bliska, a także przeglądanie tysięcy artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów udostępnianych przez placówki muzealne i instytucje kultury. Za pośrednictwem portalu oraz aplikacji na smartfony (do pobrania z Google Play i App Store) można obejrzeć interaktywne wystawy, a także odwiedzić na ekranie lub w wirtualnej rzeczywistości kultowe miejsca, znane zabytki i cuda natury. Google Arts & Culture może być świetnym narzędziem do nauki historii, sztuki, przyrody i wiedzy o społeczeństwie.
- Google Earth - popularna usługa Google Earth od lat pozwala wszystkim oglądać cały świat z lotu ptaka dzięki zdjęciom satelitarnym, widokom terenu 3D całej kuli ziemskiej i budynkom 3D w setkach miast na całym świecie. Aplikacja może służyć zwiększaniu kompetencji geograficznych jako podstawowej umiejętności praktycznej dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. Cyfrowo zwiedzać świat można poprzez stronę internetową lub za pośrednictwem aplikacji na telefony komórkowe (do pobrania w Google Play i App Store).
- YouTube Kids - to aplikacja stworzona dla dzieci, by mogły w bezpieczny i prosty sposób odkrywać świat. Dzięki niej najmłodsi mogą bez obaw oglądać odpowiednie dla swojego wieku filmy online. Polską wersję aplikacji można pobrać za darmo z Google Play i App Store.
- Zdalna edukacja - zbiór informacji i narzędzi umożliwiający nauczycielom prowadzenie zajęć w trakcie pandemii koronawirusa
Treści edukacyjne dostępne na platformie YouTube
- Kanał o architekturze - Good idea
- Kanał o biotechnologii - Kasia Gandor
- Kanały o chemii - Uwaga! Naukowy bełkot, Okiem chemika, Pan Belfer
- Kanał o chemii i fizyce - Emce2
- Kanały o fizyce - Astrofaza, SciFun, Nauka. To lubię
- Kanał o geografii - Geography Now
- Kanały o historii - Historia bez cenzury, Polimaty, The Armchair Historian
- Kanał o informatyce - Pasja informatyki
- Kanał o języku angielskim - Arlena Witt
- Kanał o języku polskim - Mówiąc inaczej, Mateusz Adamczyk
- Kanał o matematyce - Matemaks, Etrapez, Pi-stacja
- Kanał o medycynie - Najprościej mówiąc
- Kanał o naukach ścisłych - Khan Academy
- Kanał popularnonaukowy - Crazy Nauka
- Kanał o psychologii - Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
- Kanały o rysowaniu i plastyce - Olsikowa, Sami