Materiały do nauki

Spodobało Ci się programowanie? Chcesz się rozwijać w tym kierunku? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie materiały, które pozwolą Ci rozwijać umiejętności zdobyte w czasie rozwiązywania konkursowych zadań.

Pogrupowaliśmy linki tematycznie, według możliwych kierunków rozwoju. W miarę możliwości staraliśmy się zebrać materiały napisane w języku polskim, ale niestety bardzo duża część kursów, samouczków i opisów jest dostępna tylko w języku angielskim. Zachęcamy Cię jednak do zajrzenia także i do nich - pamiętaj, że wcale nie musisz znać angielskiego perfekcyjnie, aby z nich skorzystać, wystarczy średni poziom :) Bardzo wielu programistów znało język angielski średnio lub całkiem słabo (zwłaszcza na początku przygody z programowaniem), a jednak korzystanie z anglojęzycznych materiałów daje od razu dwa efekty: pozwala zdobyć wiedzę dotyczącą programowania, a jednocześnie rozwija znajomość języka.

 

Tworzenie stron WWW

Kursy HTML i CSS

Jeżeli interesuje Cię tworzenie stron WWW i chcesz pogłębić wiedzę zdobytą w zadaniach konkursowych, polecamy zapoznanie się z poniższymi kursami. Opisują one wszystkie elementy jakie mogą być użyte do stworzenia strony wraz z prostymi przykładami:

Kompendium wiedzy o wszystkich możliwych stylach CSS:

Projektowanie stron

http://webdesign.tutsplus.com/series/web-design-for-kids--cms-823

JavaScript

HTML i CSS stanowią szkielet stron WWW, ale większość programistów chce, aby ich strony były bardziej dynamiczne i oferowały więcej funkcji. Do tego celu używany jest język programowania JavaScript - umożliwia on pisanie instrukcji programu, które wykonają się w przeglądarce internetowej użytkownika i w dynamiczny sposób zmodyfikują stronę www (na przykład wyświetlą coś dopiero po kliknięciu na przycisk na stronie, pobiorą dane z serwera i wyświetlą je użytkownikowi).

Poniżej znajduje się kilka kursów JavaScript:

Kanał Youtube: http://miroslawzelent.pl/

 

Polecamy także przejrzenie kursów dostępnych na CodeAcademy i SnoopCode. Kursy te są interaktywne i pozwalają na żywo przetestować to, co się pisze; są jednak prowadzone w języku angielskim:

 

Tworzenie stron WWW - dalsze kroki

Jeżeli masz już opanowane podstawy HTML, CSS i JavaScript, być może zainteresują Cię poniższe materiały:

Bootstap

Bootstrap to darmowy framework, czyli zestaw gotowych elementów i kawałków programów wykorzystywany przez programistów do łatwiejszego tworzenia stron WWW. Dzięki niemu nie trzeba pisać podstawowych elementów (np. ładnie wyglądających przycisków, najczęściej spotykanych układów strony) od zera, ale można wykorzystać gotowe elementy.

jQuery

jQuery to biblioteka do języka JavaScript (czyli zestaw różnych przydatnych małych funkcji, programów) ułatwiająca wykonywanie wielu rzeczy przy pomocy JavaScript

 

Tworzenie stron WWW - strona serwerowa

HTML, CSS i JavaScript są używane do tworzenia stron internetowych, zapewniają one jednak tylko ładne wyświetlenie strony w przeglądarce internetowej. Zdecydowana większość stron poza wyświetlaniem wymaga też bardziej skomplikowanych funkcji i dynamicznego przygotowywania i przechowywania treści strony (na przykład blog - ktoś publikuje wpisy, które potem są wyświetlane innym użytkownikom. Każdy blog umożliwia też dodawanie komentarzy, które muszą być zapamiętane, a potem wyświetlone z odpowiednią datą i informacją, kto je napisał). Takie rzeczy muszą być przechowywane centralnie, na serwerze.

Do pisania kodu działającego po stronie serwera można używać wielu różnych języków programowania. Tym który wam polecamy jest Python - jest on łatwy do nauki i bardzo lubiany przez początkujących :)

Podstawy języka Python

Kanały na Youtube o programowaniu stron www w Pythonie:

Python ma też wiele innych zastosowań - na przykład jeżeli zamiast tworzenia stron WWW wolałabyś napisać jakąś grę, polecamy: