Cześć! Jestem Ada:)

Rodzice dali mi tak na imię, na pamiątkę lady Augusty Ady Lovelace, uważanej za pierwszą programistkę w historii. Napisała pierwszy na świecie program komputerowy, pomimo tego, że nie wynaleziono jeszcze komputerów! Komputery są świetne, ale mnie najbardziej pochłaniały książki, zwłaszcza te z gatunku science-fiction. Podróże międzygwiezdne, obce cywilizacje, no i oczywiście Gwiezdne Wojny. Pamiętam też jak odwiedziliśmy z klasą obserwatorium astronomiczne. Wtedy właśnie postanowiłam, że zostanę astronautą.

Niemożliwe? A jednak. Studia z fizyki, stypendium za granicą, szkolenie na pilota i jeszcze codzienne bieganie i zdrowa dieta... Łatwo nie było, ale nudno też nie. Potem testy i udało się, zostałam członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

Jestem Ada Code, jest rok 2035 i moje wielkie marzenie właśnie zaczyna się spełniać. Jeżeli nasza misja się powiedzie, zostanę pierwszą osobą na świecie, która stanie na powierzchni Marsa. 

Ziemia i Mars

Witaj na pokładzie!

Dlaczego ruszamy właśnie teraz? Mars krąży po dość eliptycznej orbicie, odległej od Słońca średnio 228 mln km. Ziemia jest oddalona od Słońca jakieś 150 mln km. Czas obiegu wokół Słońca Marsa (rok marsjański) trwa ok. 687 dni ziemskich, to oznacza, że raz na około dwa lata Ziemia i Mars “spotykają się” po tej samej stronie Słońca. W najbliższym położeniu mają do siebie średnio 78 milionów kilometrów. Raz bliżej, raz dalej, ze względu na tą eliptyczną orbitę. I ten moment największego zbliżenia obu planet następuje właśnie w roku 2035. A i tak czeka nas droga co najmniej 130 razy dłuższa niż w przypadku wypadu na Księżyc. Lot zajmie jakieś pół roku.

W tym czasie raz na dwa tygodnie będziemy przyglądać się poczynaniom i postępom naszej załogi. i razem z nią radzić sobie z kolejnymi problemami, aby ostatecznie osiągnąć cel wyprawy - powierzchnię Czerwonej Planety i wieczną sławę:-)

Załoga...

Nasza załoga składa się z sześciu osób:

  • Ada Code: specjalista od fizyki jądrowej i astronomii, pilot i nawigator
  • Marcel Kubacki: drugi pilot, a także Biolog, ekspert od organizmów beztlenowych
  • Inga Jensen: geolog, specjalista ds. Zjawisk geologicznych zachodzących na powierzchni Marsa
  • Andrzej Linkiewicz: Lekarz pokładowy, psycholog,
  • Bruno Korfel: inżynier mechanik …
  • oraz Ty: programistka, specjalista do spraw łączności!

… Bardzo się cieszę, że do nas dołączyłaś, czeka nas fantastyczna przygoda. Oczywiście, po drodze zdarzają się niebezpieczeństwa, nieprzewidziane komplikacje, czasem może być trudno, ale nie jesteś sama, razem damy radę:-) 

Załoga STS-131

Zadanie Pierwsze: Przygotuj rakietę do startu

No tak… Misja rusza już za dwa tygodnie, a ekipa aerodynamiczna nie może dopracować kształtu kadłuba naszej rakiety. Co gorsza, Europejska Komisja Do Spraw Rejestracji Pojazdów Do Lotów Ponad Stratosferycznych nie ustaliła jeszcze oficjalnej nazwy całego programu, obowiązkowo mającej pojawić się na kadłubie naszego pojazdu. Zróbmy coś, bo przez to zamieszanie całe przedsięwzięcie opóźni się o dwa lata…

Tu zaczyna się twoja rola. Musisz napisać program, który narysuje pojazd, oraz wydrukuje nazwę na naszej rakiecie. Żeby wykonać to zadanie, musisz kliknąć na naszej stronie przycisk ZAPISZ SIĘ i wypełnić formularz, a następnie założyć konto w serwisie www.codevolve.com. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, instrukcję znajdziesz tutaj. Kiedy już będziesz zalogowana, odszukaj kurs o nazwie “3... 2... 1... START!”. Tam znajdziesz instrukcję, co dalej.

Ale ale... zanim zaczniesz, prosimy, wypełnij naszą anonimową ankietę. Zajmie Ci to minutę, a nam bardzo pomoże ulepszyć dla Was kolejne edycje DressCode. Dziękujemy :)

Zadanie Drugie: Mijamy Księżyc

Rzutem na taśmę udało się umieścić logo misji na rakiecie. Niewiele brakowało.

Przygotowania. Wiwaty. Odliczanie. Start. Wszystko teraz pozostało daleko w tyle i powiększający się w wizjerze satelita Ziemi przywołał bardziej odległe wspomnienia.

Czarno-białe, pikselowe, niewyraźne filmy z misji Apollo i Neil Armstrong skaczący śmiesznie po srebrnej powierzchni Księżyca.

A no właśnie - ciekawe jak się ma grawitacja Księżyca do grawitacji Marsa. I czy tam też tak wysoko będę mogła skakać?

Policzmy...

Księżyc

Ziemia i Księżyc

Pomóż Adzie obliczyć, ile będzie ważyć na Marsie! Jeżeli zarejestrowałaś się już w naszym programie, odszukaj kurs o nazwie "Mijamy Księżyc". Tam znajdziesz instrukcję, co dalej.

Jeżeli jeszcze nie rejestrowałaś się w tej edycji DressCode: prosimy, wypełnij naszą anonimową ankietę, a następnie kliknij na naszej stronie przycisk ZAPISZ SIĘ i wypełnij formularz, oraz załóż konto w serwisie codevolve.com, korzystając z tej instrukcji.

W razie kłopotów...

Jeśli nie udało się wykonać wszystkich części zadania, nie przejmuj się - początki bywają trudne. A może pomogą Ci materiały, które umieściliśmy na stronie?

W razie wątpliwości śmiało pisz do nas na naszej grupie na Facebooku, albo poślij nam maila na dresscode-pl@google.com.

Następny etap podróży i kolejne przygody już za dwa tygodnie. Do zobaczenia i powodzenia :-)