Jak začít s Google Workspace pro vzdělávání ? 

Existuje řada způsobů, jak studenty vzdělávat na dálku. 
Vyučování z domova vyžaduje jiný přístup než vyučování ve škole. Vytvořili jsme rady a doporučení na nástroje, které mohou učitelům, studentům, ale i rodičům pomoci zvládnout současnou situaci.

Připravili jsme pro vás sérii videí, která vám pomohou se vzděláváním na dálku

1. Co je to Google Workspace pro vzdělávání 

Co to vlastně Google Workspace pro vzdělávání je, proč by se škola měla rozhodnout právě pro G Suite pro vzdělávání a jak začít? Odpoví první z našich krátkých videí.

2. Jak zaregistrovat Google Workspace pro vzdělávání

Ukážeme vám, jak se zaregistrovat do nástroje Google Workspace pro vzdělávání. Na samotnou registraci budete potřebovat asi 15 minut, připravte si také kontaktní údaje o vaší škole.

3. Ověření domény Google Workspace 

V minulém videu jsme se úspěšně zaregistrovali do služby Google Workspace pro vzdělávání. Teď budeme muset celý proces dokončit a ověřit, že doména patří skutečně vaší škole.

4. Základní nastavení Google Workspace

Abyste mohli Google Workspace používat naplno, pomůžeme vám nastavit několik základních věcí. Tato nastavení se budou týkat například bezpečnosti nebo sdílení.

5. Jak založit uživatelské účty

V pátem videu vám poradíme, jak přidat vyučující i žáky do služby Google Workspace. Uživatele můžete přidat jednoho po druhém, ale také hromadně, pokud je vaše škola opravdu velká.

6. Jak založit skupiny uživatelů

Komunikujete a spolupracujete často se skupinou uživatelů – žáky, vyučujícími, případně celou školou? Pokud ano, hodí se k tomu nástroj Skupiny Google.

7. Jak založit a nastavit třídu v Učebně

V tomto videu se podváme na hlavní službu Google Workspace pro vzdělávání, kterou je Učebna. Je to služba, ve které vyučující vytvářejí kurzy a žáci sledují materiály a sdílejí zdroje.

8. Jak se spojit přes videohovor s ostatními

Připraveni na první videohovor? Ukážeme, jak volat jednomu uživateli a jak se spojit se skupinou. Budete potřebovat kameru a sluchátka s mikrofonem, nebo tablet či telefon.

9. Tipy a triky pro distanční vzdělávání

Gratulujeme ke spuštění Google Workspace pro vzdělávání. V posledním videu pro vás máme tipy, jak vyhodnocovat aktivitu žáků nebo jak zapojit rodiče do vzdělávání. 

 

Další tipy

Vzdělávání na dálku může v studentech vyvolávat pocit izolace. Pokud jsou nuceni strávit sledováním videí hodiny před obrazovkou, mohou rychle ztrácet pozornost či dokonce začít přeskakovat celé lekce. Abyste udrželi jejich zájem, hovořte s nimi o tom, o čem se učí. Například během hodiny o počasí je vyzvěte, aby pozastavili video a zapojili se do živé diskuse v Učebně Google o posledním výskytu bouřky v určité lokalitě. Můžete použít i komentáře ve službě Dokumenty Google a Učebnu Google, abyste se studenty vedli obousměrnou diskuzi. Je to skvělý způsob, jak je zapojit, i když se nevidíte osobně.

Hodnocení vám pomohou zajistit, aby studenti pokračovali ve studiu i mimo školu. Během skupinové výuky si ověřte, zda rozumí vaším úkolům – například položením otázky v polovině hodiny a zobrazením výsledků v reálném čase. Může vám to pomoci při zjišťování „účasti“ během výuky v online prostředí. Funkce kvízů ve službě Formuláře Google umožňuje přidávat různé typy otázek a ty potom ohodnocovat body. Také můžete přiřadit hodnocené diskuse v Učebně Google, kde mohou studenti prokázat své znalosti prostřednictvím projektových úloh či prezentací.

Pokud mají vaši studenti přístup k internetu, můžete se s nimi potkat přes službu Google Hangouts Meet. Tuto platformu můžete použít k vytvoření videokonverzací, které umožní studentům se více zapojovat a podporovat své spolužáky, kteří by mohli mít problémy s úkoly. Pomocí schůzek v kalendáři se studenti, kteří potřebují další pomoc, mohou přihlásit na individuální setkání nebo konzultace v malých skupinách. V případě nedostatečně silného nebo kvalitního přístupu k internetu se ne všichni studenti budou moci připojit k virtuální schůzce současně. Vaše výuka tedy bude pravděpodobně kombinací živého videa a sdílení záznamů z vašich hodin pro studenty, kteří se nemohli připojit. Pokročilé funkce ve službě Google Hangouts Meet naštěstí umožňují jednoduše nahrávat hodiny, které lze následně sdílet se studenty.

Lidský kontakt se dá udržovat i během vzdělávání na dálku. Pomocí služby Google Hangouts Meet zde můžete „být“ pro své studenty, když to budou potřebovat. Ale existují i jiné způsoby, jak sdílet své emoce, když jste mimo školu. Pomocí Formulářů Google můžete dát studentům příležitost, aby se s vámi každý den podělili o svůj aktuální emoční stav. V rámci formuláře mohou studenti požádat o rozhovor s učitelem, pokud potřebují další podporu. Můžete také vytvořit soukromý blog, ve kterém budete se studenty sdílet svoje postřehy a zážitky.

G Suite

Další zdroje určené pro vzdělávání

Umožňuje virtuální návštěvy muzeí, ale i prohledávání tisíců článků, fotografií a videí sdílených muzejními a kulturními institucemi. Nástroj lze využívat ke studiu historie, umění, přírody a společenských studií. Najdete v něm například sbírky Národní galerie Praha, sbírky Moravské galerie v Brně nebo příběh prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Platforma Google Earth vám umožní sledovat celý svět z ptačí perspektivy díky satelitním snímkům a 3D zobrazením. Aplikace slouží ke zvýšení geografické znalosti jako základní praktické dovednosti pro studenty a učitele.

Přímé přenosy na YouTube představují jednoduchý způsob, jak vysílat své hodiny nebo přednášky v reálném čase. Můžete je využít jako dočasné řešení, pokud škola nezíská přístup k balíku Google Workspace. Chcete-li začít vysílat, nezapomeňte si nejprve vytvořit účet na YouTube. Více informací o přímých přenosech na YouTube naleznete v naší příručce.

YouTube je bohatý na množství vzdělávacího obsahu. Videa vám mohou pomoci při studiu historie, matematiky, přírody, cizích jazyků a mnoha dalších vědních oborů. Objevte je spolu se svými studenty.