Ocenené hrady a zámky

Vydajte sa s nami na prieskum nádherných hradov a zámkov naprieč Slovenskom, ktoré získali ocenenie Zlatý špendlík v roku 2023.

Čaká vás výlet plný dávnej histórie, neopakovateľnej architektúry a dobrodružstva.

Banskobystrický kraj

Fiľakovský hrad

Top hradom alebo zámkom Banskobystrického kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Fiľakovský hrad. Prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1242. Za mnohé stáročia bol hrad v rukách rôznych majiteľov, dokonca aj známeho Matúša Čáka Trenčianskeho v 14. storočí. Od roku 2008 je správcom tejto národnej kultúrnej pamiatky Hradné múzeum vo Fiľakove, ktoré od uvedeného roku neustále zveľaďuje hrad, či už zriadením stálych expozícií alebo rekonštrukciou a úpravou hradných múrov a hradného areálu, vďaka čomu sa strojnásobila návštevnosť hradu.

„Ďakujeme za ocenenie, veľmi si ho vážime. Samozrejme je pre nás veľkým prekvapením, hlavne preto, že v Banskobystrickom kraji je silná konkurencia. Zároveň nás však utvrdzuje v tom, že napriek nízkemu počtu pracovníkov to, čo robíme, robíme dobre. Snahou nášho mladého kolektívu zamestnancov je sprístupniť pre turistov históriu hradu a mesta nielen formou zaujímavých výstav, ale aj pomocou neustálych inovácií. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí na náš hrad zavítali a svojim kladným hodnotením prispeli k získaniu tejto ceny,“ hovorí Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove.

 

 

Valéria Budaiová a Illés Gábor z Hradného múzea vo Fiľakove.

Fiľakovský hrad (zdroj: Hradné múzeum vo Fiľakove) a Valéria Budaiová a Illés Gábor z Hradného múzea vo Fiľakove (zdroj: Google).

Bratislavský kraj

Hrad Devín

Top hradom alebo zámkom Bratislavského kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Hrad Devín, ktorý spravuje Múzeum mesta Bratislavy. Hrad Devín predstavuje výnimočnú lokalitu nielen v rámci Slovenska, ale aj v širšom európskom meradle. Jedinečná kombinácia bohatej histórie a krásnej prírody vytvára z hradného areálu miesto s magickým nádychom.

„V Múzeu mesta Bratislavy, pod ktorého správu Hrad Devín spadá, sa priebežne usilujeme o skvalitňovanie služieb, zlepšovanie návštevníckej infraštruktúry a rozvoj programovej ponuky na hrade. Aj takýmto spôsobom chceme prispievať ku kvalitnému zážitku z návštevy hradného areálu. Ocenenie Zlatý špendlík je pre nás do istej miery potvrdením, že sa nám to darí a že svoju prácu napriek rôznym ťažkostiam robíme dobre. Toto ocenenie si preto veľmi vážime a tešíme sa z neho,“ hovorí Milan Zálešák, vedúci Hradu Devín a dodáva: „Z oblastí, ktorým sa na hrade venujeme, by som rád spomenul aj dlhodobý archeologický výskum a snahu o sprístupňovanie odborných poznatkov verejnosti modernými spôsobmi. Veľmi dôležitou je pre nás aj údržba zelene a zachovávanie prírodného charakteru lokality.“

 

 

Hrad Devín a ocenenie, ktoré prevzal Milan Zálešák.

Hrad Devín (zdroj: Múzeum mesta Bratislavy) a ocenenie, ktoré prevzal Milan Zálešák (zdroj: Google).

Košický kraj

Spišský hrad 

Top hradom alebo zámkom Košického kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Spišský hrad, ktorý je už od roku 1993 zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Dominanta Spiša sa rozpína nad obcou Žehra a patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v strednej Európe. Len minulý rok túto historickú kultúrnu pamiatku navštívilo takmer 120-tisíc návštevníkov.

„Toto ocenenie je pre nás nesmierna česť a je vyjadrením úspechu našej práce, ale aj záväzok týkajúci sa ochrany, správy i prezentácie tejto pamiatky a skĺbenie všetkých týchto aspektov aj v budúcnosti. Spišský hrad je jedinečný a unikátny a spája históriu a architektúru so súčasnými zážitkami,“ hovorí Dáša Uharčeková Pavúková, zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea – SNM v Levoči. 

 

 

 

Nádherný Spišský hrad a Dáša Uharčeková Pavúková (uprostred) s tímom pracovníkov Spišského múzea.

Nádherný Spišský hrad a Dáša Uharčeková Pavúková (uprostred) s tímom pracovníkov Spišského múzea. (zdroj: ©SNM - SML PhDr. Dáša Uharčeková Pavúková)

Nitriansky kraj

Nitriansky hrad

Top hradom alebo zámkom Nitrianskeho kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Nitriansky hrad. Posledné archeologické výskumy dokazujú existenciu palácovej stavby na tomto mieste už v 11. storočí. Tisícky návštevníkov sem láka najmä Katedrála sv. Emeráma, Diecézne múzeum, ale aj nádherný výhľad z katedrálnej veže. Súčasťou hradného komplexu je tiež Biskupský palác.

„Ocenenie Zlatý špendlík má pre nás veľký význam, nakoľko je vyjadrením pozitívneho vnímania našej produkcie priamo od návštevníkov. Ide o skvelú spätnú väzbu, ktorú nám odovzdali formou recenzií na Mapách Google a patrí celému tímu Nitrianskeho hradu. Zároveň nás ešte viac motivuje k neustálemu napredovaniu a posúvaniu sa na vyššiu úroveň. Pociťujeme aj potrebu poďakovať za túto krásnu iniciatívu odmeňujúcu aktivity pamäťových inštitúcií, ktoré to neraz v snažení o záchranu a zveľaďovanie kultúrno-historických pamiatok nemajú ľahké,“ hovorí Veronika Pleštinská, riaditeľka Castellum, n.o., pod ktorého správu Nitriansky hrad patrí.  

 

 

Veronika Pleštinská (vľavo) a Silvia Eliášová (vpravo) s ocenením pre Nitriansky hrad.

Veronika Pleštinská (vľavo) a Silvia Eliášová (vpravo) s ocenením pre Nitriansky hrad (zdroj: Google). Fotografie hradu (zdroj: ©Martin Štofko).

Prešovský kraj

Hrad Ľubovňa

Top hradom alebo zámkom Prešovského kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Hrad Ľubovňa. Hrad Ľubovňa bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1311. Počas Švédsko-poľskej vojny v rokoch 1655 – 1661 boli na hrade ukryté poľské korunovačné klenoty.

„Ďakujeme za udelenie ocenenia. Veľmi nás teší, že našu snahu o zlepšovanie a skrášľovanie Hradu Ľubovňa naši návštevníci hodnotia pozitívne. Zameriavame sa najmä na zvyšovanie atraktivity našich expozícií, či už ich neustálou rekonštrukciou, inštaláciou nových výstav, sprístupnením expozícií osobám s rôznym znevýhodnením, organizujeme rôzne kultúrne podujatia, počas celej sezóny sú zabezpečené vystúpenia sokoliarov,“ hovorí Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea a dodáva: „Veľmi si vážime, že návštevníci našu snahu oceňujú aj týmto spôsobom a nechávajú nám pozitívne recenzie, ktoré sú pre nás hodnotnou spätnou väzbou.“

 

 

 

Správca hradu Martin Čižinský v meštianskom kostýme (zdroj: Ľubovnianske múzeum) a Ľubovniansky hrad (zdroj: Ľubovnianske múzeum).

Správca hradu Martin Čižinský v meštianskom kostýme a Hrad Ľubovňa (zdroj: Ľubovnianske múzeum).

Žilinský kraj

Oravský hrad

Top hradom alebo zámkom Žilinského kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Oravský hrad. Aj napriek tomu, že osídlenie tohto územia sa datuje už do praveku, história Oravského hradu sa začala písať v 13. storočí. K opevneniu a bezpečnosti hradu významne prispel kastelán a neskôr župan Oravy Peter Komorovský, ale aj panovník Matej Korvín. V roku 1800 zachvátil požiar celý hrad. Rekonštrukčné práce a oprava hradu boli realizované začiatkom 20. storočia.

„Zlatý špendlík je ocenením vynaloženej námahy, za ktorou sa skrýva široký tím ľudí a veľa hodín odbornej práce na rôznych úrovniach s dôrazom chrániť a vhodným spôsobom prezentovať toto kultúrne dedičstvo,“ hovorí PaedDr. Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea P.O.Hviezdoslava. 

 

 

 

Oravský hrad a Mária Jagnešáková s ocenením (zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava).

Oravský hrad a PaedDr. Mária Jagnešáková s ocenením (zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava).

Trenčiansky kraj

Bojnický zámok

Top hradom alebo zámkom Trenčianskeho kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Bojnický zámok. Kvôli jedinečnej romantickej podobe, do ktorej ju nechal prestavať jej posledný šľachtický majiteľ gróf Ján Pálffy, je národná kultúrna pamiatka Bojnický zámok veľkým lákadlom nielen pre domácich, ale i zahraničných turistov. Jedinečný rozprávkový vzhľad ročne priláka takmer 200-tisíc návštevníkov (a približne jeden až jeden a pol milióna návštevníkov, ktorí navštívia priľahlý zámocký park).

„Keďže ide o ocenenie predovšetkým od návštevníkov samotných, je pre nás získanie Zlatého špendlíka veľmi hodnotné, nakoľko nás utvrdzuje o správnom smerovaní našej práce, poskytovaných službách návštevníkom, ako i nami vyvíjaných aktivít. Za bohatou ponukou nášho múzea stojí šikovný tím zamestnancov odvádzajúcich skvelú prácu, čo sa odzrkadľuje práve na vysokej spokojnosti veľkej väčšiny našich návštevníkov,“ hovorí Igor Socha, riaditeľ Múzea Bojnice.

 

 

Bojnický zámok a riaditeľ múzea Bojnice Igor Socha s ocenením (zdroj: ©SNM - Múzeum Bojnice).

Bojnický zámok a riaditeľ múzea Bojnice Igor Socha s ocenením (zdroj: ©SNM - Múzeum Bojnice Igor Socha).

Trnavský kraj

Hrad Branč

Top hradom alebo zámkom Trnavského kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal hrad Branč, ktorý sa rozprestiera na kopci Myjavskej pahorkatiny. Prvé písomné zmienky o hrade sú zo začiatku 14. storočia. Jedným z prvých vlastníkov hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Na prelome 14. a 15. storočia sa datuje gotická prestavba stredného hradu, ktorého súčasťou bola útočná veža, palác a kaplnka, a tiež vysoký obvodový hradbový múr. Od 17. storočia bol hrad opustený a chátral a počas tureckých nájazdov bol vypálený.

„Ocenenie Zlatý špendlík považujem ako odmenu za snahu, ktorú vynakladáme na to, aby sme hrad Branč zachovali aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč a dodáva: „Myslím si, že ľudia pozitívne hodnotia hrad Branč preto, lebo je dobre udržiavaný, to sa týka aj zabezpečenia hradieb. Návštevníkov púta už z diaľky. Je dobre prístupný pre všetkých turistov, pričom z hradu je krásny výhľad na okolité Kopanice, Javorinu, Bradlo či Malé Karpaty.“

 

 

Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč a nádherný hrad Branč (zdroj: Google).

Milan Kadlíček, starosta obce Podbranč (zdroj: Google) a nádherný hrad Branč (zdroj: ©CBS).


 

AKÉ OCENENIE ODOVZDÁVAME?

Zlatý špendlík je ocenenie pre top hrady a zámky naprieč Slovenskom podľa hodnotenia používateľov Máp Google. Samotné ocenenie má podobu sošky v tvare špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. 

Cena

NA ZÁKLADE AKÝCH KRITÉRIÍ BOLI OCENENIA VYBRANÉ?

Ocenené hrady a zámky boli vybrané na základe týchto kritérií:

  • Mali správne vyplnený a aktualizovaný profil vo Vyhľadávaní a na Mapách Google.
  • Mali hodnotenie 4,6 hviezdičiek a vyššie.
  • Mali minimálne 1000 používateľských recenzií. Ocenenie získal hrad alebo zámok s najvyšším počtom používateľských recenzií v každom z ôsmich krajov Slovenska (podľa dát k 31. 5. 2023). 

TIP NA CESTOVANIE S MAPAMI GOOGLE

  • S funkciou ekologickej trasy na Mapách Google si pri cestovaní môžete popri najrýchlejšej trase zvoliť aj tú najúspornejšiu, ktorá šetrí pohonné hmoty a znižuje uhlíkovú stopu.
  • Funkcia s využitím AI vyhodnotí približnú úsporu paliva a časový rozdiel medzi oboma trasami - vybrať si potom môžete jednu z nich.
  • Pre optimalizáciu výsledkov si môžete navoliť typ pohonu svojho vozidla (benzínový, dieselový, hybridný alebo elektrický).
  • Ekologické trasy sa hodia napríklad v prípade, že na miesto nemôžete vyraziť pešo alebo na bicykli, alebo tu nie je dostupná hromadná doprava.

Zistiť viac o ekologických trasách. 

Organizátorom odovzdávania ocenenia „Zlatý špendlík“ (ďalej len „ocenenie“) je agentúra Grayling Slovakia s.r.o., právnická osoba so sídlom v Slovenskej republike, Bratislava 1, Palisády 36, PSČ 81106, zapísaná v obchodnom registri vedenom Okresným súdom Bratislava I, odd.: Sro, vl. č.: 22506/B (ďalej len „objednávateľ”). Pravidlá tu.