Paulina Mikuła absolwentka filologii polskiej na UW, vlogerka, konferansjerka. Od 8 lat prowadzi językowy kanał w serwisie YouTube pt. „Mówiąc Inaczej”, który jest najpopularniejszym w Polsce vlogiem o tej tematyce. W latach 2012-2015 pełniła funkcję managera youtuberów, pracując w sieciach partnerskich. Dzięki temu bardzo dobrze poznała mechanizmy serwisu YouTube oraz poszerzyła swoją wiedzę z zakresu produkcji materiałów wideo, marketingu i PR-u.

W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. W 2020 zaś wydała swoją drugą książkę, podróż po polskiej literaturze, czyli „LiteraTOURę”.

Paulina w swoim najnowszym filmie dzieli się sposobami na to, jak mieć piękną dykcję. Co więcej, do nagrania zaprosiła gości, znanych aktorów, Zosię Zborowską oraz Rafała Rutkowskiego, którzy opowiedzieli o swojej drodze do pięknego i wyraźnego wysławiania się.


 

Karol Paciorek

Kanał: Imponderabilia

KP

Twórca internetowy od 2010 aktywny głównie na YouTube, prezenter telewizyjny. Twórca kanału Imponderabilia, gdzie prowadzi długie i pogłębione wywiady. Gościł tam między innymi Andrzeja Dudę, Rafała Trzaskowskiego, Neila DeGrasse Tysona, wielu znanych polskich aktorów i aktorek, i innych ważnych postaci życia publicznego. Współtwórca kanału Lekko Stronniczy, codziennego rozrywkowego programu, gdzie razem z Włodkiem Markowiczem w ironiczny i zabawny sposób komentują otaczającą nas rzeczywistość. W latach 2017-2019 współpracował z telewizją TVN jako prowadzący program. Karol jest jednym z najpopularniejszych twórców w polskim internecie, współpracował z wieloma markami. Współpracował jako wykładowca z Collegium Civitas, gdzie na kierunku dziennikarstwo przybliżał studentom tajniki wideo w internecie.


 

Tomasz Raczek

Kanał: Tomasz Raczek

a

Wywiad z Wojciechem Malajkatem

 

Wywiad z Justyną Sobczyk

 

"Bierki" - Rozmowa z Twórcami

Polski teatrolog, krytyk filmowy i publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych, wydawca Instytutu Wydawniczego Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, w latach 2012–2013 redaktor naczelny miesięcznika „Film”. Od 2017 redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Filmowy” wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Laureat Wiktora (1986) oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Jako krytyk współpracował ze stacjami telewizyjnymi: TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2; a także stacjami radiowymi: Polskie Radio, Tok FM, RMF FM. Prowadzi swój autorski kanał Wideorecenzje Tomasza Raczka na YouTube oraz cotygodniową audycję Raczek Movie w internetowym Radiu Nowy Świat.

Tomasz Raczek przeprowadzi 3 wywiady z artystami i ludźmi teatru, w tym z:

  • Wojciechem Malajkatem, aktorem teatralnym i filmowym, rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którego widzowie mogą obejrzeć w spektaklu „Pan Jowialski”, zrealizowanym przez Teatr Polonia;

Gdy dowiedziałem się, że kolejny festiwal YouTube Dni Kultury wypada w czasie, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, wiedziałem, że muszę znaleźć się w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, mojej alma mater. To tutaj podpatrywałem aktorów, jak oni się tworzą, z ludzi utalentowanych, stają się profesjonalnymi aktorami i aktorkami. Sposób kształcenia młodych adeptów aktorstwa w wyższych uczelniach stał się w ostatnich dniach gorącym i bolesnym tematem. W rozmowie z Wojciechem Malajkatem, rektorem warszawskiej Akademii Filmowej, zapytałem go wprost i bez znieczulenia: jak to się dzisiaj robi w kierowanej przez niego uczelni? - mówi Tomasz Raczek.

  • Justyną Sobczyk, reżyserką, pedagożką, założycielką Teatru 21, i wraz z nim zdobywczynią tegorocznego Paszportu POLITYKI w kategorii Teatr;

Teatr, w którym wszyscy aktorzy mają dodatkowy 21 chromosom, czyniący z nich osoby z Downem, musi mieć nazwę - TEATR 21. Jego założycielka i reżyserka, Justyna Sobczyk, niedawno odebrała razem z nim Paszport POLITYKI. W wywiadzie, który z nią przeprowadziłem, podpowiedziała mi jak ze słabości uczynić siłę, a ja dzielę się tą wiedzą z widzami YouTuba - dodaje Raczek.

  • twórcami spektaklu „Bierki”: Zbigniewem Brzozą, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Olgą Borys, aktorką i odtwórczynią głównej roli w przedstawieniu oraz Marcinem Szczygielskim, pisarzem, dziennikarzem i grafikiem oraz autorem powieści „Bierki”.

W czasie gdy kina, teatry i sale koncertowe zostały ponownie zamknięte, widzowie będą mogli obejrzeć w internecie wiele spektakli teatralnych. Wśród nich “BIERKI” - sztukę, która powstała na podstawie bestsellerowej książki Marcina Szczygielskiego opowiadającej o nierówności w polskich szkołach i o zaklętym kręgu przestraszonych obecnością osób LGBT wśród uczniów i... nauczycieli. Zwołałem naradę twórców niezwykłej inscenizacji w olsztyńskim teatrze: autora, reżysera i grającej główną rolę aktorki, a widzowie YouTuba będą jej świadkami. Korzystajcie! Oglądajcie spektakle na YouTube! Kochajcie teatr! - Tomasz Raczek.