Oceněné hrady a zámky
Vydejte se s námi na průzkum nádherných hradů a zámků napříč Českem, které obdržely ocenění Křišťálový špendlík v roce 2023.
Čeká vás výlet plný dávné historie, neopakovatelné architektury a dobrodružství.
Středočeský kraj
Hrad Karlštejn
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Středočeského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google státní hrad Karlštejn, který je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice – v roce 2021 se jeho návštěvnost blížila 160 tisícům. Leží na skalním ostrohu nad řekou Berounkou a je přístupný pouze po mostě. Hrad byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. v roce 1348 jako místo pro uložení korunovačních klenotů a svatých relikvií, dnes je zde uložena jejich replika.
„Celý tým hradu Karlštejn dělá maximum pro to, aby poskytoval ten nejlepší servis pro návštěvníky národní kulturní památky bez jakéhokoliv poškození kulturně historické hodnoty hradu. Tomuto komfortu pomáhá také zcela nové návštěvnické centrum, dokončené v letošním roce. Ocenění je pro nás všechny velkým uznáním naší práce a také závazkem do budoucna,” říká Lukáš Kunst, kastelán hradu Karlštejn.
Mezi nejoceňovanější hrady v kraji patří dále Křivoklát nebo Konopiště. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad Karlštejn (zdroj: Správa hradu Karlštejn) a předávání ceny: zleva mluvčí Googlu Iva Fialová, cestovatelka Eliška Hudcová a kastelán hradu Lukáš Kunst (zdroj: Google).
Jihočeský kraj
Hrad a zámek Český Krumlov
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Jihočeského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google hrad a zámek Český Krumlov, který je památkou UNESCO. Areál českokrumlovského zámku je jedním z nejrozsáhlejších ve střední Evropě (v České republice ho předčí jen Pražský hrad) – zahrnuje 46 budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a přes 12 hektarů zámeckých zahrad a ostatních ploch. Dominantu hradu tvoří válcová věž s vyhlídkovým ochozem. V roce 2022 na hrad zavítalo podle dat Národního památkového ústavu téměř 170 tisíc návštěvníků.
„Kladná hodnocení na Mapách Google, ze kterých lze číst nadšení, obdiv a okouzlení místem, nás velmi těší. Všem recenzentům patří velké poděkování. Pro nás je to velký závazek udržovat, pečovat a ošetřovat mimořádné hodnoty místa. Je to ocenění každodenní péče o celý zámecký areál, pracovníky zámku a zodpovědného přístupu Národního památkového ústavu k našemu kulturnímu a historickému bohatství,“ říká Pavel Slavko, kastelán hradu a zámku Český Krumlov.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Jihočeském kraji patří dále zámek Hluboká nebo zámek Červená Lhota. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad a zámek Český Krumlov (zdroj: Kastelán PhDr. Pavel Slavko) a ocenění, které převzal kastelán Pavel Slavko a cestovatelka Eliška Hudcová (zdroj: Google).
Plzeňský kraj
Hrad Kašperk
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Plzeňského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google hrad Kašperk, který je nejvýše položeným královským hradem v České republice. Tato gotická památka byla založena v roce 1356 císařem Karlem IV. Hrad byl vystavěn na ochranu zemské hranice a tehdy nově vznikající větve Zlaté stezky, mezinárodní obchodní trasy. Dnes je Kašperk vyhledávaným cílem pro výlety na Šumavě. Láká svou jedinečnou lokalitou na vrchu uprostřed lesů a nádhernými výhledy do kraje. Hrad nabízí komentované prohlídky pro malé i velké, časté kulturní akce nebo letní divadelní scénu pod širým nebem.
„Křišťálový špendlík je důkazem, že Kašperk považujeme za přívětivé místo, kam se lidé rádi vrací, nejen my, ale i naši návštěvníci a účinkující našeho divadla. Snažíme se přinášet nové zážitky, hledat nové formy, zajímavě poučit, popularizovat kulturní dědictví, nabídnout návštěvnický komfort a přívětivé služby.“ říká Václav Kůs, kastelán hradu Kašperk.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Plzeňském kraji patří dále státní hrad Rabí nebo vodní hrad Švihov. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad Kašperk (zdroj: Správa hradu Kašperk).
Karlovarský kraj
Hrad Loket
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Karlovarského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google hrad Loket, který je více než 800 let staré sídlo. Původně pohraniční pevnost se tyčí na žulovém masivu, který obtéká řeka Ohře. Během nepokojů proti králi Janu Lucemburskému zde po tři měsíce vězní tříletého Václava, pozdějšího římského císaře Karla IV. Zajímavostí je hradní rotunda zasvěcená sv. Anežce z konce 12. století – s vnitřním průměrem 3,6 metru nejmenší na světě, která byla objevena až v roce 1966. Mezi další zajímavosti patří také loketský meteorit, který je pravděpodobně nejstarším zdokumentovaným českým meteoritem, jeho přesná datace dopadu není známa, odhadována je na 14. - 15. století.
„Toto ocenění utvrzuje celý kolektiv zaměstnanců hradu v tom, že jejich přístup nejen k provozu hradu, ale i jeho správě a prezentaci je na vysoké úrovni a je pozitivně odměňován návštěvníky prostřednictvím recenzí. Jedná se o magické místo s jedinečnou atmosférou, kterou nepochybně vytváří nejen hradní areál sám o sobě, ale i jeho zaměstnanci,“ říká Jana Těžká, ředitelka hradu Loket.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Karlovarském kraji patří dále hrad a zámek Bečov nad Teplou nebo zámek Kynžvart. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad Loket v Karlovarském kraji (zdroj: Jaroslav Piela).
Ústecký kraj
Zámek Děčín
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Ústeckého kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Děčín. Historie zámku sahá až do 10. století, kdy na jeho místě stálo dřevěné hradiště k ostraze labské obchodní cesty. Ve 13. století ho nahradil kamenný hrad, který v 16. století saský rod rytířů z Bünau postupně přestavěl na renesanční zámek. Dnešní podobu ovšem získal v době, kdy ho vlastnil hraběcí rod Thun-Hohenstein (v letech 1628–1932), od kterého ho v roce 1932 koupil stát a umístil do zámku armádu. V roce 1991 převzalo zámek město, které zchátralý objekt zrekonstruovalo.
„Pozitivní hodnocení od návštěvníků naznačuje, že zámek poskytuje nejen historickou a kulturní hodnotu, ale také skvělý zážitek a služby. Je to také známka toho, že zámek klade důraz na kvalitu služeb a spokojenost návštěvníků. Pro mě osobně je to poděkování pro celý zámecký kolektiv, kterého si moc vážíme,” říká Miroslava Poskočilová, ředitelka zámku Děčín.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Ústeckém kraji patří dále hrad Hněvín nebo hrad Střekov. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Zámek Děčín (zdroj: Správa zámku Děčín).
Liberecký kraj
Hrad Trosky
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Libereckého kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zřícenina hradu Trosky, která je dominantou Českého ráje a stojí vysoko nad okolní krajinou. Snad každý, kdo zříceninu navštíví, užasne nad tím, jak naši předkové koncem 14. století vybudovali na skalách sopečného původu dvě nedobytné věže a mezi nimi neméně působivý hrad. Z hradu lze dohlédnout do Krkonoš, Jizerských hor, Českého středohoří, na horu Říp, a dokonce až do Prahy.
„Křišťálového špendlíku si velice vážíme, protože je to ocenění přímo od našich návštěvníků. Vnímáme jej jako výsledek naší péče o hrad. Často jde o mravenčí práci, která na první pohled není vidět, bez ní by ale hrad působil neutěšeně. Je pro nás také motivací posouvat se neustále dopředu, rozšiřovat služby, udržovat areál čistý a upravený, a v rámci možností se věnovat každému jednotlivci, který hrad navštíví,“ říká Pavlína Suchomelová, kastelánka hradu Trosky.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Libereckém kraji patří dále zámek Sychrov nebo Skalní hrad a poustevna Sloup. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad Trosky (zdroj: NPÚ Hana Baran).
Královéhradecký kraj
Hrad Kost
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Královéhradeckého kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google hrad Kost, který je jedním z nejzachovalejších a nejvýznamnějších hradů v České republice. Byl založen před rokem 1349 Benešem z Vartemberka a jeho syny. Později byl hrad opakovaně přestavován, ale jeho gotický ráz se zachoval. Hrad Kost je známý svými unikátními sgrafity, které zdobí jeho fasády, a uchovává mnoho uměleckých pokladů. Turisty láká i blízké okolí, například údolí Plakánek zajímavé svým zasazením mezi pískovcové skalní stěny.
„Jedná se o ocenění od našich návštěvníků, což je ta nejhodnotnější zpětná vazba. Moc si vážíme toho, že si ve volném čase někdo dá tu práci a napíše pochvalu nebo konstruktivní kritiku. Recenze si čteme téměř každý den a snažíme se na ně reagovat. Zároveň i majitelé hradu, rodina Kinský dal Borgo, se o toto velmi zajímají a podnikají různé kroky k maximální spokojenosti všech. Děkujeme!“ říká Jan Macháček, kastelán hradu Kost.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Královéhradeckém kraji patří dále zámek Hrádek u Nechanic a zámek Nové Město nad Metují. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad Kost (zdroj: Archiv hradu Kost).
Pardubický kraj
Zámek Litomyšl
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Pardubického kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Litomyšl. Zámek patří mezi architektonické unikáty, který na českomoravském pomezí kombinuje architekturu italského renesančního paláce s později doplněnými barokními prvky. Sklízí uznání i díky své monumentalitě a zdobnosti a nabízí prohlídky bohatě zařízených šlechtických interiérů nebo dochovaného rodinného divadla z roku 1797.
„Ocenění si nesmírně vážíme zejména v situaci, kdy zámek prochází velkou rekonstrukcí, při níž není snadné zachovat návštěvnický provoz. O to víc máme v Národním památkovém ústavu (NPÚ) radost, že se nám to daří i za pomoci sousedních institucí a města,“ říká Petr Weiss, kastelán zámku Litomyšl.
Mezi nejlépe hodnocené hrady a zámky v kraji patří vedle zámku Litomyšl dále hrad Kunětická hora a zámek Nové Hrady. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Zámek Litomyšl (zdroj: Archiv NPÚ).
Vysočina
Zámek Telč
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem kraje Vysočina je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Telč, který patří mezi klenoty moravské renesanční architektury s původními interiéry. První písemná zpráva o založení objektu, který byl původně jako gotický hrad tak pochází z roku 1339. Zásadní proměna začala v roce 1553 přestavbou gotického hradu na nynější renesanční zámek. Letos dokončují náročnou pětiletou rekonstrukci objektu, která zámek připraví na celoroční provoz a zpřístupní další prostory – například bývalou zámeckou kuchyni či pivovar.
„Naše pozitivní hodnocení na Mapách Google je asi způsobeno tím, že se zde návštěvníci setkávají s čistou renesancí. Vytvořil ji pan Zachariáš z Hradce na základě poznatků, které načerpal při své cestě do Itálie při doprovázení Maxmiliána II. Ocenění si velice vážíme, protože návštěvníci jím oceňují práci všech zaměstnanců, kteří se o objekt starají. Snažíme se, aby se u nás návštěvníkům líbilo a rádi se sem vraceli,“ říká Bohumil Norek, kastelán zámku Telč.
Mezi nejlépe hodnocené hrady a zámky v kraji patří vedle zámku Telč dále hrad Lipnice nad Sázavou a zámek Žďár nad Sázavou. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Zámek Telč (zdroj: Lucie Norková a Bohumil Norek).
Jihomoravský kraj
Zámek Lednice
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Jihomoravského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Lednice, který patřil 700 let jednomu rodu – Lichtenštejnům – a byl přestavován ve všech stavebních slozích. Novogotická přestavba z 19. století vytvořila romantické sídlo, které je součástí unikátního Lednicko-valtického areálu. Návštěvníci v něm mohou najít palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. Tento areál včetně drobných staveb je od roku 1996 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.
„Snažíme se našim návštěvníkům nabídnout ty nejkvalitnější služby, erudované a jazykově vybavené průvodce a vstřícnou otevírací dobu, bezbariérový vstup pro vozíčkáře či třeba tablet pro sluchově postižené. Ocenění je pro nás výzvou k dalšímu zlepšování služeb,“ říká Ivana Holásková, kastelánka zámku Lednice.
Mezi nejlépe hodnocené hrady a zámky v kraji patří vedle zámku Lednice dále hrad Špilberk a zámek Mikulov. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Zámek Lednice (zdroj: Správa zámku Lednice).
Olomoucký kraj
Hrad Bouzov
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Olomouckého kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google státní hrad Bouzov, který byl založen na přelomu 13. a 14. století. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Dnes má podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž, které se spouští při slavnostních příležitostech. Svoji roli si také zahrál v mnoha pohádkách a historických filmech – například i v seriálu Arabela, pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci či ve filmu Mladý Indiana Jones.
„Všichni zaměstnanci státního hradu Bouzov se snaží poskytovat návštěvníkům kvalitní zážitky na prohlídkových trasách, dbají o celkový stav hradu a jeho okolí. Vstřícné jednání, ochota a úsměv je naší silnou stránkou. Vážíme si toho, že naši návštěvníci tuto snahu vnímají a oceňují,” říká Zuzana Šulcová, kastelánka hradu Bouzov.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Olomouckém kraji patří dále hrad Helfštýn nebo zámek Velké Losiny. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Hrad Bouzov (zdroj: Archív hradu Bouzov).
Zlínský kraj
Arcibiskupský zámek v Kroměříži
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Zlínského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google Arcibiskupský zámek v Kroměříži, který patří mezi nejvýznamnější kulturní památky na Moravě z období baroka. Po staletí je majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů. Současný vzhled zámku je výsledkem radikální přestavby druhé poloviny 17. století, kdy se původně renesanční zámek ocitl kvůli švédské okupaci v troskách. Návštěvníkům je volně přístupná podzámecká zahrada, navštívit a prohlédnout si mohou zahradní sál, který byl vstupem do zámku a kudy kráčela i Marie Terezie či starou zámeckou knihovnu s historickými glóby.
„Ocenění Křišťálový špendlík je velkou poctou a uznáním práce všech, kteří pečují o tuto památku zapsanou na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kroměříž je místem setkání – s uměním, kulturou i lidí navzájem a nabízí mnoho aktivit, které u nás návštěvníci mohou uskutečnit. To vše dává návštěvě Kroměříže neopakovatelné a jedinečné genius loci,“ říká Jiří Uhlíř, ředitel správy Arcibiskupského zámku Kroměříž.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky ve Zlínském kraji patří dále zámek Buchlovice nebo hrad Lukov. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Arcibiskupský palác v Kroměříži (zdroj: Správa Arcibiskupského zámku v Kroměříži).
Moravskoslezský kraj
Zámek Hradec nad Moravicí
Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Moravskoslezského kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Hradec nad Moravicí. Zámek Hradec nad Moravicí jsou vlastně dva v jednom – empírový Bílý a novogotický Červený zámek. Nachází na severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku, kde bylo už v 11. století hradisko a posléze hrad, který byl následně přestavěn na zámek, jehož finální podobu určila empírová přestavba. Do areálu se vstupuje branou, která je součástí novogotického Červeného zámku postaveného v 19. století.
„Návštěvníky k nám jistě lákají expozice připomínající pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta a dalších předních umělců, ale i zachovalý mobiliář a sbírky. Nejen pro děti připravujeme různé programy v areálu zámku. Věřím, že to vše spolu s doplňkovými službami a vstřícností našich průvodců přispívá k tomu, že nás lidé tak dobře hodnotí. Pro nás to je závazek, abychom se i nadále snažili,“ říká Radek Přibyla, kastelán zámku Hradec nad Moravicí.
Mezi nejlépe hodnocené hrady a zámky v kraji patří vedle zámku Hradec nad Moravicí dále hrady Štramberská Trúba a Sovinec. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Zámek Hradec nad Moravicí (zdroj: Správa zámku Hradec nad Moravicí).
Praha
Pražský hrad
Pražský hrad je jedním z nejoceňovanějších hradů a zámků v České republice podle uživatelských recenzí na Mapách Google. Hrad byl od počátku své více než tisícileté historie sídlem českých panovníků, důležitým místem spojeným s českými dějinami i dějištěm událostí, které ovlivnily historii celé Evropy. Je také centrem duchovním a místem posledního odpočinku sv. Václava a dalších českých svatých. V katedrále sv. Víta byli korunováni čeští králové a někteří z nich jsou zde pochováni. Svou důležitost si Hrad zachoval dodnes, je sídlem prezidenta České republiky. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 tisíc m² a je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ročně Pražským hradem projdou miliony návštěvníků.
„Pražský hrad nabízí průřez jedenácti staletími své bohaté historie. Na své si zde přijde milovník architektury a umění, církevní historie i ten, který dá přednost procházce hradními zahradami. Díky poloze nad řekou Vltavou se z Pražského hradu otevírají jedinečné pohledy na historické centrum Prahy a jeho okolí. Ocenění pro nás znamená další povzbuzení v naší dosavadní práci a je pro nás důkazem, že naše konání má smysl a ubírá se správným směrem,” uvedl u příležitosti předání ocenění, které bylo vyvrcholením putování po českých hradech a zámcích, kolektiv průvodců Správy Pražského hradu.
Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v hlavním městě Praze patří dále Vyšehrad nebo Trojský zámek. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.
Pražský hrad (zdroj: Správa Pražského hradu). Zleva: Veronika Wolf, kulturní a programová ředitelka, a Jana Vohralíková, vedoucí Kanceláře prezidenta ČR.
Jaké ocenění předáváme?
Křišťálový špendlík je ocenění pro hrady a zámky napříč Českem, které se mezi návštěvníky těší nejlepším online hodnocením. Sošku, která vychází ze „špendlíků“ na Mapách Google, navrhl designér František Jungvirt ze studia KLIMCHI. Ceny jsou oslavou poctivého řemesla a české sklářské tradice. Vyrobili je skláři v Kamenickém Šenově v oblasti tzv. Křišťálového údolí a každá z nich je díky svému provedení jedinečná.
„Samotný materiál, ze kterého je cena vyrobena, reprezentuje křehkost vztahů s návštěvníky. Bublinky sody, které vytvořily uvnitř každého špendlíku neopakovatelnou kresbu, zase představují tisíce míst nacházejících se na Mapách Google. Cena slouží jako zrcadlový objekt reflektující v sobě místo, které dosáhlo úspěchu dle hodnocení návštěvníků.“
František Jungvirt, kreativní ředitel studia KLIMCHI
Na základě jakých kritérií byli ocenění vybráni?
Oceněné hrady a zámky byly vybrány na základě těchto kritérií:
- Měly správně vyplněný a aktualizovaný profil ve Vyhledávání a na Mapách Google.
- Měly hodnocení 4,6 hvězdiček a vyšší.
- Měly minimálně 1000 uživatelských recenzí. Ocenění získal hrad nebo zámek s nejvyšším počtem uživatelských recenzí v každém ze čtrnácti krajů ČR (podle dat k 31.5.2023).
Tip na cestování s Mapami Google
- S funkcí ekologické trasy v Mapách Google si při cestování můžete vedle nejrychlejší trasy zvolit také tu nejúspornější, která šetří pohonné hmoty a snižuje uhlíkovou stopu.
- Funkce s využitím AI vyhodnotí přibližnou úsporu paliva a časový rozdíl mezi oběma trasami - vybrat si pak můžete jednu z nich.
- Pro optimalizaci výsledků si můžete navolit typ pohonu svého vozidla (benzínový, dieselový, hybridní nebo elektrický).
- Ekologické trasy se hodí třeba v případě, že na místo nemůžete vyrazit pěšky nebo na kole, nebo zde není dostupná hromadná doprava.
Organizátorem předávání ocenění „Křišťálový špendlík“ (dále jen „Ocenění“) je agentura Havas Worldwide Prague a.s., právnická osoba se sídlem v České republice, Praha 7, Letenské sady čp.1500 (EXPO 58), PSČ 17000, zapsaná v Obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod identifikačním číslem 63079054 spisovou značkou B 3138 (dále jen „Pořadatel“). Pravidla zde.