Ako začať s G Suite pre vzdelávanie

1.KROK

Vyplňte registračný formulár, ktorým odošlete svoju žiadosť o registráciu do          G Suite pre vzdelávanie. Pripravte si na to základné údaje o škole.

2.KROK

Pozrite si krátke inštruktážne videá                s vysvetlením, ako funguje proces registrácie a ako môžete používať hlavné funkcie nástroja G Suite pre vzdelávanie.

3.KROK

Ak potrebujete ďalšiu podporu, môžete sa prihlásiť na tréning s možnosťou kladenia otázok. 

4.KROK

Ak potrebujete s niečím pomôcť, obráťte sa na naších expertných dobrovoľníkov pomocou tohto formulára.

Videonávody, ktoré vám pomôžu spustiť G Suite pre vzdelávanie a Učebňu Google

1. Čo je to G Suite pre vzdelávanie

Čo to vlastne G Suite pre vzdelávanie je, prečo by sa škola mala rozhodnúť práve pre G Suite pre vzdelávanie, a ako začať? Odpovie vám prvé z našich krátkych videí.

 2. Ako zaregistrovať G Suite pre vzdelávanie

Ukážeme vám, ako sa zaregistrovať do nástroja G Suite pre vzdelávanie. Na samotnú registráciu budete potrebovať asi 15 minút a kontaktné údaje o vašej škole.

 3. Overenie domény G Suite

V minulom videu sme sa úspešne zaregistrovali do služby G Suite pre vzdelávanie. Teraz budete musieť celý proces dokončiť a overiť, že doména patrí skutočne vašej škole.

 4. Základné nastavenie G Suite

Aby ste mohli G Suite používať naplno, pomôžeme vám nastaviť niekoľko základných vecí. Tieto nastavenia sa budú týkať napríklad bezpečnosti alebo zdieľania.

 5. Ako založiť užívateľské účty

V piatom videu vám poradíme, ako pridať vyučujúcich i žiakov do služby G Suite. Užívateľov môžete pridávať po jednom, ale taktiež aj hromadne, pokiaľ je vaša škola naozaj veľká.

 6. Ako založiť skupiny uživateľov

Komunikujete a spolupracujete často so skupinou užívateľov - žiakmi, vyučujúcimi, prípadne celú školou? Ak áno, využite nástroj Skupiny Google.

 7. Ako založiť a nastaviť Učebňu Google

V tomto videu sa pozrieme na hlavnú službu G Suite pre vzdelávanie, ktorou je Učebňa Google. Je to služba, v ktorej vyučujúci vytvárajú kurzy, žiaci sledujú materiály a zdieľajú medzi sebou rôzne zdroje.

 8. Ako sa spojiť cez videohovor s ostatnými

Ste pripravený na prvý videohovor? Ukážeme vám, ako volať jednému užívateľovi alebo ako sa spojiť so skupinou. Budete potrebovať kameru a slúchadlá s mikrofónom alebo tablet, či telefón.

9. Tipy a triky pre vzdelávanie na diaľku

Gratulujeme k spusteniu G Suite pre vzdelávanie. V poslednom videu pre vás máme tipy, ako vyhodnocovať aktivitu žiakov alebo ako zapojiť rodiča do vzdelávania.

Ďalšie tipy

Pozrite si záznam z Webinára: G Suite pre vzdelávanie a Učebňa Google. Link na video nájdete na tomto odkaze

Vzdelávanie na diaľku môže v študentoch vyvolávať pocit izolácie. Ak sú nútení pozerať množstvo videií pred obrazovkou, môžu rýchlo stratiť pozornosť, záujem či dokonca preskočiť celú lekciu. Aby ste ich udržali v interakcii, otvorte online diskusie o tom, čo sa učia. Napríklad,  počas prednášky o počasí vyzvite študentov, aby pozastavili video a zapojili sa do živej diskusie v Učebni Google o poslednom výskyte búrky v určitej lokalite. Môžete použiť aj Komentáre v službe Dokumenty Google a Učebňu Google, aby ste so študentmi viedli obojsmernú diskusiu. Je to skvelá stratégia zapojiť ich, aj keď sa osobne nevidíte. 

Hodnotenia vám pomôžu zabezpečiť, aby študenti pokračovali v pokroku aj mimo školy. Počas skupinovej výučby si overte, či rozumejú vaším úlohám, položením otázky v polovici hodiny a zobrazením výsledkov v reálnom čase. Môže vám to pomôcť pri zisťovaní „účasti“ počas vyúčby v online prostredí. Kvízy v službe Google Forms ponúkajú funkcie automatického triedenia, umožňujú vkladať videá, obrázky či ďalšie. Taktiež môžete priradiť hodnotené diskusie v Učebni Google a študenti môžu svoje vedomosti demonštrovať prostredníctvom projektových úloh,  prezentácií, dokumentov alebo stránok.  

Ak majú vaši študenti prístup k sieti Wi-Fi, môžete ich vidieť cez službu Hangouts Meet. Túto platformu môžete použiť na vytvorenie videokonverzácií, ktoré umožnia študentom vzájomne sa zapájať a podporovať svojich spolužiakov, ktorí by mohli mať problémy s úlohami. Zapnite živé titulky, aby ste študentom pomohli sústrediť sa.  Pomocou schôdzok v kalendári sa študenti, ktorí potrebujú ďalšiu pomoc, môžu prihlásiť na individuálne stretnutie alebo konzultácie v malých skupinách. Z dôvodu prerušovaného alebo nedostatočného prístupu Wi-Fi sa nie všetci študenti môžu pripojiť k virtuálnej schôdzi súčasne. Vaša výučba bude pravdepodobne kombináciou živého videa a zdieľania záznamov z vašich hodín pre študentov, ktorí sa nemohli pripojiť. Našťastie, pokročilé funkcie v službe Hangouts Meet vám umožňujú jednoducho nahrávať hodiny, ktoré môžete následne zdieľať so študentmi.

Sociálne emocionálne vzdelávanie môže pokračovať aj počas vzdelávania na diaľku. Rovnako ako tu môžete pomocou služby Hangouts Meet „byť“ pre svojich študentov a udržiavať kultúru svojej triedy, môžete študentom poskytnúť aj iné spôsoby, ako zdieľať svoje emócie, keď sú mimo školy. Pomocou formulárov Google môžete vytvárať príležitosti pre študentov, aby sa každý deň podelili o svoj aktuálny emocionálny stav. V rámci formulára môžu študenti požiadať o rozhovor s učiteľom, v prípade ak potrebujú ďalšiu podporu. Môžete tiež vytvoriť súkromný blog, ktorý študentom umožní premýšľať o týchto zážitkoch. 

G Suite

Ďalšie zdroje určené pre vzdelávanie

Umožňuje virtuálne návštevy múzeií, ako aj prehľadávanie tisícov článkov, fotografií a videí zdieľaných múzejnými a kultúrnymi inštitúciami. Nástroj môžete využívať na štúdium histórie, umenia, prírody a spoločenských štúdií. Nájdete v ňom napríklad zbierku Slovenskej národnej galérie, zábery z Parlamentu SR alebo aj virtuálnu prehliadku Zbojníckej chaty.  

Platforma Google Earth vám umožňí sledovať celý svet z vtáčej perspektívy vďaka satelitným snímkam a 3D zobrazeniam celého sveta. Aplikácia slúži na zvýšenie geografickej vedomosti ako základnej praktickej zručnosti pre študentov a učiteľov.

Priame prenosy na YouTube predstavujú jednoduchý spôsob, ako vysielať svoje hodiny alebo prednášky v reálnom čase. Môžete ho využiť ako dočasné riešenie, pokiaľ škola nezíska prístup k balíku G Suite. Ak chcete začať vysielať, nezabudnite si najprv vytvoriť účet na YouTube. Viac informácií o priamych prenosoch na YouTube nájdete v príručke.

YouTube je bohatý na množstvo vzdelávacieho obsahu. Videá vám môžu pomôcť pri štúdiu histórie, matematiky, prírody, cudzích jazykov a mnohých ďalších vedných odborov. Objavte ich spolu s vašimi študetmi.