Aby mohli deti naplno využívať výhody internetu, musia byť schopné prijímať múdre rozhodnutia. Vďaka programu Hrdinovia internetu sa naučia základy bezpečnosti a občianstva v internetovej komunite, aby sa bez strachu zorientovali v online svete. 

Interland
Hrdinovia internetu

Pre učiteľov základných škôl pripravujeme bezplatné online školenia, na ktorých sa dozvedia, ako na hodinách pracovať s našimi učebnými plánmi a dobrodružnou hrou Interland.

Vďaka tomu sa učenie o digitálnej bezpečnosti stane zábavnou skúsenosťou pre žiakov aj učiteľov.

 • Školenia sú určené pre všetkých učiteľov základných škôl, ktorí by sa téme venovali na svojich hodinách.

 • Nie sú potrebné odborné znalosti v oblasti internetovej bezpečnosti.

 • Učebný plán môže byť implementovaný aj na iných predmetoch, nielen na hodine informatiky. Pokrýva približne 3 mesiace vyučovacích hodín (pokiaľ rátame s jednou hodinou týždenne).

 • Učebné plány obsahujú rôzne aktivity, niektoré z nich vyžadujú prácu na počítači, iné nie. Veľa z aktivít sú smerované na prácu v kolektíve.

 • Učitelia, ktorí si prejdú našim školením, získajú vytlačené materiály a pracovné zošity pre celú svoju triedu.

Prihláste sa na školenie pre učiteľov, kde sa dozviete o tomto programe viac a pridajte sa k našej komunite Hrdinov internetu!

 

NAJBLIŽŠIE TERMÍNY ONLINE ŠKOLENÍ:

       • ďalšie termíny zavesíme v novom školskom roku, svoj záujem však môžete prejaviť vo formulári a my vás budeme kontaktovať, keď vyvesíme ďalšie termíny školenia.

 

Témy Hrdinov internetu 

Naše učebné plány su rozdelené do 5 nasledujúcich tém:

 

ZDIEĽAJ S ROZUMOM

ZDIEĽAJ S ROZUMOM

Dobré (a zlé) správy sa online šíria rýchlo, takže ak na to nebudete myslieť, deti sa môžu ocitnúť v zložitej situácií, ktorá bude mať dlhodobé následky. Ako sa dá tomu zabrániť? Tak, že ich naučíme, ako zdieľať obsah s ľuďmi, ktorých poznajú a ako ho zdieľať s cudzími ľuďmi, ktorých nepoznajú. 

Ako komunikovať zodpovedne:

✔ Podporujte ohľaduplné zdieľanie obsahu a zaobchádzajte s online komunikáciou rovnako ako s rozhovormi tvárou v tvár: ak sa niečo nemá povedať, ani to nepíšte.

✔ Vytvorte smernice toho, čo je (a nie je) vhodné.  

Šikovník

NENALEŤ FEJKOM

Stojí za to, aby si deti uvedomili, že ľudia a veci na internete nie sú vždy také, ako sa zdajú. Vedieť sa rozhodnúť medzi dobrým a zlým je dôležitá schopnosť, ktorá vám zaistí online bezpečnosť.

Ako rozpoznať možný podvod:

✔Ak sa prísľub “vyhrať” alebo získať niečo “zadarmo” zdá byť príliš dobrý na to, aby bol pravdivý, pravdepodobne to nie je pravda.

✔Nikto by od vás nemal žiadať zdieľanie osobných údajov.

✔Predtým, než čokoľvek urobíte online, myslite kriticky a dôverujte svojej intuícií. Majte sa na pozore pred pokusmi o phishing - vymáhanie informácií ako napr. prihlasovacie meno alebo heslo, ktoré sa vydávajú za dôveryhodnú osobu v e-maile, SMS alebo správach.  

Silák

CHRÁŇ SI SVOJE TAJOMSTVÁ

Súkromie a bezpečnosť sú rovnako dôležité ako v skutočnom živote, tak aj v online priestore. Ochrana dôležitých informácií pomáha deťom chrániť si ich zariadenia, reputáciu a vzťahy.

Ako si vytvoriť silné heslo:

✔Malo by byť jednoduché na zapamätanie, avšak bez vašich osobných údajov ako sú mená alebo narodeniny.

✔Striedajte veľké a malé písmená, symboly a čísla.

✔Od @ m13ni @ j li + ErY po $ ymb0le a číslice, 0 + @ k! 

✔Nepoužívajte rovnaké heslo na viacerých stránkach.

✔Vytvorte rôzne verzie rovnakého hesla pre rôzne účty.  

Láskavec

LÁSKAVOSŤ JE COOL

Internet je mocný prostriedok, ktorý môže šíriť dobro, ale aj zlo. Deti môžu urobiť dobré rozhodnutie tým, že sa počas svojich online aktivít budú riadiť zásadou „správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe“. Môžu byť tiež dobrým príkladom pre ostatných a nesúhlasiť so zlým zaobchádzaním s inými.

Ako byť príkladom:

✔Používajte internet na šírenie dobra.

✔Zastavte škodlivé alebo nepravdivé informácie bez toho, aby ste ich šírili ďalej.

✔Rešpektujte ostatných.

Ako na tom pracovať:

✔Zablokujte škodlivé a nevhodné online správanie.

✔Podporte tých, ktorí sú šikanovaní.

✔Povzbudzujte deti, aby hovorili o šikane a nahlasovali ju. 

Odvážlivec

AK MÁŠ POCHYBNOSTI, PORAĎ SA

Pre všetky internetové interakcie platí jedna zásada: ak sa deti stretnú s niečím znepokojujúcim, mali by byť schopné sa o tom porozprávať s dospelým, ktorému dôverujú. Dospelí môžu podporovať toto správanie povzbudzovaním k otvorenému rozhovoru doma aj v škole.

Ako dodávať odvahu na internete:

✔Doma alebo v škole sa dohodnite na jasných pravidlách týkajúcich sa používania technológií a dôsledkoch ich porušenia.

✔Udržiavajte dialóg, často sa rozprávajte s deťmi a povzbudzujte ich, aby sa pýtali.

✔Rozprávajte sa s deťmi a inými dôveryhodnými osobami, ako sú učitelia, pedagógovia, priatelia a rodina. 

Nástroje a zdroje, ktoré sme pre vás pripravili:

internaut - Hrdinovia internetu

ONLINE HRA INTERLAND

Deti sa môžu stať Hrdinami internetu hraním hry Interland, online dobrodružstva, ktoré predstavuje najdôležitejšie aspekty online bezpečnosti vo forme pútavých hier. Hra je samostatná aktivita, ktorú môžete hrať kedykoľvek.

HRAŤ SA ⇒ 

kurikulum

UKÁŽKA UČEBNÉHO PLÁNU

Učitelia a pedagógovia si môžu prezrieť plán hodín v súlade so základnými učebnými osnovami a cvičeniami, ktoré premieňajú teóriu na prax. Ako využiť tento plán v praxi sa dozviete na našich školeniach. Prihláste sa nezáväzne TU.

Na ukážku si môžete prezrieť prvú lekciu. Učitelia, ktorí absolvujú školenie, od nás dostanú celý učebný plán v tlačenej aj elektronickej podobe a ďalšie podklady.

POZRIEŤ SI UKÁŽKU UČEBNÉHO PLÁNU⇒ 

experti

Tento program sme vytvorili v spolupráci s expertmi na internetovú bezpečnosť, aby sme zaistili, že každá časť programu je zameraná na potreby rodín a pedagógov.  

ikeep
teach
fosi
net